شنبه 31 فروردين 1392  15:2
ایران رییس مرکز نسخ خطی منطقه شد


رییس سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی با اعلام خبر سپرده شدن ریاست مرکز نسخ خطی منطقه به ایران گفت: «با توجه به فعالیت‌های ایران در خصوص نسخ خطی، این کار انجام شده و در نهایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ریاست این مرکز را برعهده خواهد داشت. همچنین دو اثر «ذخیره‌ خوارزمشاهی» و «مجموعه‌ نقشه‌های تاریخی وزارت امور خارجه» در انتظار ثبت جهانی هستند.»

 
به گزارش گنجینه باز نسخ خطی، " اسحاق صلاحی" با اشاره به فعالیت‌های کتابخانه ملی طی سال گذشته از امضای هفت تفاهم‌نامه‌ خارجی خبر داد و گفت: «علاوه بر امضای این تفاهم‌نامه‌ها در مجموعه‌های ایفلا‌، ایکا‌، ساربیکا و حافظه‌ جهانی یونسکو حضوری فعال داشته‌ایم. در حال حاضر نیز 30 اثر ثبت ملی و پنج اثر ثبت‌شده در حافظه‌ جهانی یونسکو داریم. در عین حال در انتظار ثبت جهانی دو اثر دیگر که همان «ذخیره‌ خوارزمشاهی» و «مجموعه‌ نقشه‌های تاریخی وزارت امور خارجه» است هستیم.»
 
 او همچنین از انتخاب ایران به عنوان رییس مرکز نسخ خطی منطقه خبر داد و گفت: «با توجه به فعالیت‌های ایران در این راستا ریاست این مرکز به ایران داده شد و در نهایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ریاست این مرکز را برعهده خواهد داشت.»
 
صلاحی در ادامه از برگزاری همایش بین‌المللی در سطح 57 کشور جهان اسلام با حضور رؤسای کتابخانه‌های ملی‌،‌ رؤسای آرشیو ملی و رؤسای نسخ خطی کشورهای جهان اسلام در سال 92 خبر داد و گفت: «در صدد برقراری تعامل با کتابخانه‌های ملی کشورهای جهان اسلام هستیم. همچنین هفته آینده به ازبکستان خواهیم رفت تا از نسخ خطی ایران در کتابخانه ملی این کشور بازدید داشته باشیم.»
 
رییس کتابخانه ملی همچنین به کاهش بودجه سال 92 کتابخانه ملی نسبت به سال 91‌ اشاره کرد و افزود: «در سال جاری با کاهش 15 درصد در بودجه‌ جاری و 23 درصد در تملک و دارایی روبه‌رو هستیم که با راه اندازی بخش‌ همایش‌ها و اعمال صرفه جویی در صدد رفع این کاستی‌ها برخواهیم آمد.»
 
به گفته او، در سال 91‌، 15 میلیون و 400 هزار برگ ‌سند به سازمان انتقال پیدا کرده است. همچنین، 14 هزار و 400 برگزار سند به سازمان اهدا شده است که بنیاد ژاله اصفهانی با اهدای 10 هزار برگ سند به سازمان، بزرگ‌ترین اهدای سند در طول تاریخ سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی را رقم زد.
 
صلاحی همچنین درخصوص تغییر شرایط عضویت کتابخانه ملی گفت: «با توجه به آنکه در سال 91 ‌، 18 هزار نفر به عضویت سازمان اسناد و کتابخانه ملی درآمدند به دلیل ترافیک اعضا در سال 92 احتمال دارد ناچار شویم در مورد مدرک تحصیلی اعضا تجدید نظر کنیم و شرط دانشجوی کارشناسی ارشد بودن را به شرط داشتن مدرک کارشناسی ارشد تبدیل کنیم. »

 
 


آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 30 مرداد 1398  22:2:3
تعداد بازديد از اين خبر : 14466