پنجشنبه 30 آذر 1391  16:19
انتشار فهرست 9 جلدی نسخ خطی کتابخانه مجلس

نیکی ایوبی‌زاده، مدیر انتشارات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا)، با اشاره به ویژگی‌های مجموعه 9 جلدی فهرست نسخه‌های خطی گفت: این فهرست که با بازنگری جدید منتشر شده است، در جلد اول، حاوی مطالب درج شده در نسخه‌های جلد اول و دوم سنای سابق است که محمدتقی دانش‌پژوه و بهاءالدین علمی‌عمادی آن را گردآوری کرده‌اند.

وی افزود: در جلد دوم که شامل جلدهای 1، 2 و 3 قدیم است، توسط سیدحسین‌علی نقیب‌زاده مشایخ طباطبایی تبریزی ملقب به میرعماد، یوسف اعتصامی معروف به اعتصام‌الملک، ابن‌یوسف شیرازی و عبدالحسین حائری جمع‌آوری شده و جلد سوم شامل جلدهای چهارم و پنجم قدیم است که با بازنگری عبدالحسین حائری و سوسن‌اصیل آماده شده است.

ایوبی‌زاده با بیان اینکه جلد چهارم این فهرست به جلد‌های ششم تا نهم قدیم پرداخته است، اظهار کرد: این مجلد توسط سعید نفیسی، عبدالحسین حائری و فخری راستکار تهیه شده است و جلد پنجم را عبدالحسین حائری، علامه اوحدی و سید‌ابراهیم دیباجی جمع‌بندی کرده‌اند.

وی ادامه داد: عبدالحسین حائری به گردآوری جلد ششم و ایرج افشار، محمد‌تقی دانش‌پژوه و علی‌نقی منزوی به تهیه و جمع‌آوری جلد هفتم که شامل جلدهای 11 ـ 14 قدیم است، پرداخته‌اند و نگارش، چاپ و فهرست‌بندی را نیز احمد منزوی انجام داده است.

ایوبی‌زاده در ادامه از تحریر، چاپ و فهرست‌نویسی جلد هشتم توسط احمد منزوی خبر داد و تصریح کرد: جلد هشتم که در بردارنده جلدهای 15 ـ 18 قدیم است توسط عبدالحسین حائری، فخری راستکار و زیر نظر ایرج افشار، محمد‌تقی دانش‌پژوه و علی‌نقی منزوی تهیه شده است و جلد نهم را نیز عبدالحسین حائری و سید‌جعفر حسینی‌اشکوری آماده کرده‌اند.

وی، یکی از فعالیت‌های مهم کتابخانه مجلس را بازنگری و بازچاپ تمام فهرست‌های پیشین عنوان کرد و گفت: تاکنون تعدادی از این‌ موارد به چاپ رسیده و بخش دیگر در حال بازخوانی و اصلاح است. در حال حاضر نیز مجموعه 9 جلدی از فهرست نسخه‌های خطی مجلس شورای اسلامی چاپ شده و بقیه مجلدها نیز در حال آماده‌سازی و حروف‌چینی است.

مدیر انتشارات مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: در طول عمر کتابخانه مجلس شورای اسلامی، نسخ خطی گران‌بهایی در زمینه‌های مختلف از طریق اهداء و خرید گرد‌آوری شده‌اند که شامل بیش از ۲۵ هزار جلد می‌شوند و بخش عمده‌ نسخه‌های موجود در کتابخانه‌ توسط فهرست‌نگاران، فهرست‌نویسی شده‌اند.


آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 30 مرداد 1398  22:1:52
تعداد بازديد از اين خبر : 12473