بسمه تعالی

موسسه فرهنگی عظام هنر

ویژگی های مشترک نسخه های خطی چون بی نظیر بودن، ارزش بالای مادی و معنوی، ظرافت و آسیب پذیری آنها باعث شده که نوعا در موزه های شخصی یا عمومی و تحت تدابیر امنیتی خاص نگهداری شود و کم و بیش از دسترس مشتاقان دور بماند. بنابراین چاپ عکسی (facsimile) از یک نسخه فاخر خطی به نوعی شبیه به باز کردن یک صندوقچه جواهر است. در این نوع چاپ، از روی نسخه خطی با نهایت دقت و ظرافت عکاسی انجام و اسلاید تهیه شده مبنای چاپ کتاب می شود. کتابی که در آن تمام جزئیات و ظرافت های نسخه خطی عینا منعکس شده و نسخه ای کپی برابر اصل از نسخه خطی تولید می گردد.

"گروه فرهنگی عظام هنر" با هدف احیاء وعرضه عمومی میراث مکتوب ایرانی اسلامی از سال 1380 آغاز به کار و بدوا مصحف شریف نیریزی را به جامعه فرهنگی و هنری تقدیم نمود. در قدم بعدی مصحف شریف ایران که کارنامه ای از هزار سال عاشقی هنرمندان ایرانی و عصاره ای از یکصد و هشتاد و دو نسخه فاخر خطی بود ارائه گردید. به سال 1387 و پس از هشت سال تلاش، آفتاب مصحف شریف نور به دل و جان عاشقان هنر تابید. دو سال بعد عظام هنر، مصحف شریف یاقوت را که یادگاری نفیس از قبلة الکتاب است عرضه نمود و در آغاز سال 1390 دو اثر جدید از هنر عصر قاجار به قلم محمد شفیع ارسنجانی رونمایی شد. مصحف شریف شفیع و صحیفه سجادیه مبارکه ارسنجانی.

" گروه فرهنگی عظام هنر" همزمان مراحل مختلف چاپ چند نسخه خطی دیگر را در دستور کار دارد. مصحف شریف عبدالله طباخ، مصحف شریف علاءالدین تبریزی و مصحف شریف صد رضوی.


باشگاه فرهنگی عظام هنر

باشگاه فرهنگی عظام هنر یک تشکل اجتماعی شامل علاقمندان به میراث فرهنگی مکتوب، دانشجویان و پژوهشگران هنرهای اسلامی ودوستداران کتابهای خطی و نفیس می باشدکه توسط واحد روابط عمومی عظام هنر تاسیس گردیده و اقدام به عضوگیری نموده است.

·        مهمترین اهداف این باشگاه عبارت است از:

1-   آشنا نمودن هرچه بیشتر اعضا با انواع هنرهای مکتوب ایرانی و اسلامی مانند خوشنویسی، نگارگری، تذهیب، تشعیر، تجلید و صحافی.

2-   کمک به افزایش اطلاعات اعضا پیرامون هنر کتاب آرایی و کتاب سازی.

3-   معرفی علمی از میراث فرهنگی مکتوب.

4-   هم افزایی بین اعضا در موضوعات فعالیت باشگاه.

5-   ترویج فرهنگ مجموعه داری کتابهای خطی و نفیس.

 ·        مهمترین خدمات باشگاه برای اعضاء خود عبارت است از:

1-   ارسال رایگان خبرنامه های باشگاه.

2-   اطلاع رسانی مستمر از طریق پست الکترونیک و پیامک پیرامون رخدادهای جدید فرهنگی.

3-   دعوت به برنامه های علمی وفرهنگی مانند رونمایی کتاب، جلسات نقدکتاب، هم اندیشی نخبگان و ضیافتهای دوره ای.

4-   اختصاص تخفیف ویژه جهت خرید محصولات موسسه فرهنگی عظام هنر.

5-   آشنایی و تعامل هر چه بیشتر اعضا که عمدتا هنرمندان، هنر پژوهان و کلکسیونرهای کتابهای خطی و نفیس می باشند.

در خاتمه امیدوار است شما نیز با پر کردن فرم عضویت باشگاه به جمع ما بپیوندید.